AVRASYA VETERİNER KLİNİĞİ

DOĞANCILAR CADDESİ NO:71/A ÜSKÜDAR /İSTANBUL TEL:0216 492 20 57

Web dizayn Zeki ÇELEBİ
KEDİ VE KÖPEKLERDE DERİ PROBLEMLERİ
kedi ve köpeklerde tüy dökülmeleri
Kedi ve köpeklerde en çok karşılaşılan ve en çok tekrar eden hastalıklar deri ve deriye bağlı tüylerle alakalı hastalıklardır.

Bu hastalıkların hem teşhisi hemde tedavisinde en önemli unusr hasta sahibinin veteriner hekime verdiği bilgilerdir. o yüzden veteriner hekime gitmeden önce bu yazıyı mutlaka okuyun ve kendinize göre bazı notlar alın.

Öncelikle kıl dökülmeleriyle alakalı bir surununuz varsa bunun
1-  mevsimsel
2 - çevre ısısının artmasına yada azalması
3 - Besleme şeklinizl
4 - Hormonal
5- Çevresel faktörler
6 - Genetik yatkınlık
7 - Hastalık
gibi sebeplerden kaynaklanabileceğini bilin.

Kedi veya köpeğinizin ilk bahar ve son baharda kıllarında dökülmeler olabileceğini unutmayın.  mevsimsel olan bu bdökülmeler kılların dökülüp yeniden çıkmalarına neden olur. bunda temel faktör ışıktır. ilk baharla beraber bulunduğunuz bölge daha fazla güneş ışığına maruz kalır ve buda kedi veya köpeğinizde tüy yenilenmesini tetikleyebilir.
Tüylerde uzama sürekli olmaz dönemsel olarak olur kedilerde uzama günlük 0,3 mm iken köpeklerde bu dırklara göre daha değişkendir. (0,04-0,71 mm/gün)
Bazı hormonlar kıl büyümesini artırabilir yada azaltabilmektedir(tiroit ve krotizonlar gibi)

Deri problemlerinin en başında beslenmeyle alakalı sorunlar gelir.
1-deride problemlere neden olan hypotiroidizim iyot eksikliğinden yada bazı yenen gıdaların iyotun vucud tarafından kullanılmasını engellemesiyle oluşur.
2- Dengesiz bitkisel diyetler Zn(çinko) eksikliğine neden olur ki Sibirya haskileriyle alaska malamutlarında bu oldukça yaygındır
3-İnsan gıdasıyla beslenen kedilerde temel yağ asitleri eksikliği oldukça yaygındır ki buda deride pullanma,  kepeklenme, tüy dökülmeleri ve deride kurulukla seyreder.
4-Alınan gıdalardaki biyotinin az olması veya omega3 gibi esansiyel yağların azlığı sistemik tüy dökülmelerine neden olabilir. özellikle vucudun genelinde meydana gelen ve bölgesel olarak bir anlam ifade etmeyen tüy dökülmelerinde bu durumu dikkate almak gerekir.


Mevsimler ve çevre
1-Doberman pincher ve boxer cinsi köpeklerde ilk ve son baharda mevsimsel yaygın karın duvarı alopesisi yaygın olarak görülür.
2-Hijyenin kötü olduğu toprakla temasın fazla olduğu barınaklarda yaşayan köpeklerde kancalı kurtlar yaygındır.
3-beyaz yüzlü ve beyaz kulaklı kedi ve köpeklerde squmoz hücre kanseri daha yaygındır.
4- yine mezsime bağlı olarak bazı kedi ve köpeklerde polen alerjileri görülür.
5-kedi ve köpeklerde sık görülen kalıcı tüy dökülmeleridir. bunun nedeni bazen doğal olmayan ortamlarda yaşamak olabilir. özellikle ısı ve ışığın az değiştiği ortamlarda sıkça görülebilir.
6- Strese bağlı olarakda bazen tüy dökülmeleri meydana gelebilir. özellikle sahip değişklikleri yada yeni bir eve taşınmak gibi. yine kızgınlık dönemlerine girerken yada çıkarken tüy dökülmeleri olabilir.
7- Bazan travmalara bağlı tüy dökülmeleri olabilir.
8- yara enfeksiyonlarında yada mentar enfeksiyonlarında hatta bit pire gibi ektoparaziter hastalıklardada tüy dökülmeleri olabilir.

Görüldüğü gibi deri problemlerinin pek çok nedeni vardır ve bu nedenlerden hangisinin problemin gerçek sebebi olduğunu bulmak oldukça düşündürücüdür. o yüzden veteriner hekiminize gitmeden önce hastalığın ilk görüldüğü zamanı görülme sıklığını besleme şeklinizi sizin ve dostunuzun hayatında bir değişiklik olup olmadığını mutlaka bir kağıda not alarak hekiminize öyle gidin.

 Bütün bunlara dikate alındığında hasta sahiplerinin genel kanısı ister kedi olsun ister köpek tüy dökülmesi sorunlarının oldukça yaygın olduğudur. Veteriner hekimlere göreyse hasta sahiplerinin yaptığı tüy dökülmesi şikayetlerinin altında en çok stres ve dengesiz beslenme yada vitamin,mineral madde eksikliği yatar.

İşin son noktası unutmayınız ki sizin saçlarınız nasıl dökülüyorsa ve bunu normal kabul edebiliyorsanız. düşük miktarda kabul edilebilir sınırlar içindeki tüy dökülmeleride fizyolojik kabul edilir. Tabi burda Sorun nekadarlık tüy dökülmesin normal kabul edileceğidir. Bundada kararı veteriner hekiminize bırakınız. çünkü o petinizin cinsine göre normal kabul edilebilecek tüy dökülme miktarını herkesten daha iyi bilir ve bu konuda sizi en doğru şekilde aydınlatacaktır.